Έργα

Πασχαλινές Δημιουργίες

Η εβδομάδα πριν τις διακοπές του Πάσχα ήταν αφιερωμένη στα πασχαλινά έθιμα και παραδόσεις. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μίλησαν στους μαθητές για τα γεγονότα που αφορούν στη συγκεκριμένη θρησκευτική εορτή, τους έδειξαν εικόνες και βίντεο και τραγούδησαν όλοι μαζί σχετικά τραγούδια και ψαλμούς.

Παράλληλα, κατασκεύασαν όλοι μαζί διάφορα επίκαιρα έργα όπως την κυρά-Σαρακοστή (ημερολόγιο για να μετράμε τις εβδομάδες από την Καθαρά Δευτέρα μέχρι τη Μεγάλη Εβδομάδα, καθώς η κυρά-Σαρακοστή έχει 7 πόδια, ένα για κάθε εβδομάδα της περιόδου της Σαρακοστής), κλαδιά αμυγδαλιάς (χαρακτηριστικό φυτό της εποχής που διανύουμε), πασχαλινά αυγά, όμορφες λαμπάδες κ.α.

Οι μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας εύχονται σε όλο τον κόσμο “ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ” με υγεία και χαρά!

Ευχαριστήριο

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων ευχαριστούμε θερμά την κα Συμεωνίδου Κυριακή, κοινωνική λειτουργό, για τη δωρεά προς το σχολείο στη μνήμη του φίλου της Κυριλλίδη Μιχάλη.

Συγκεκριμένα, η κα Συμεωνίδου πρόσφερε έναν καινούριο έγχρωμο εκτυπωτή στο σχολείο, ο οποίος θα διευκολύνει αρκετά το έργο των εκπαιδευτικών και τη διαδικασία της μάθησης.

Η προϊσταμένη του Ειδικού Δ.Σ. Φαρσάλων

Γκούνη Φωτεινή

Δραστηριότητες Κηπουρικής

Τις τελευταίες ημέρες, οι μαθητές του σχολείου μας, με τη βοήθεια και την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, επιδόθηκαν σε δραστηριότητες κηπουρικής.

Αρχικά καθάρισαν ορισμένα τμήματα της αυλής του σχολείου από ξερά φύλλα και μικρά κλαδιά και στη συνέχεια έσκαψαν σε μικρά παρτέρια και φύτεψαν λουλούδια γεμίζοντας την αυλή μας με όμορφα χρώματα.

Οι δραστηριότητες αυτές θα επεκταθούν μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους προκειμένου οι μαθητές μας να μάθουν ενδιαφέροντα στοιχεία για τα φυτά, την καλλιέργεια και τη φροντίδα τους και να αποκτήσουν σημαντικές και χρήσιμες δεξιότητες.