Έργα

Πασχαλινές Δημιουργίες

Η εβδομάδα πριν τις διακοπές του Πάσχα ήταν αφιερωμένη στα πασχαλινά έθιμα και παραδόσεις. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μίλησαν στους μαθητές για τα γεγονότα που αφορούν στη συγκεκριμένη θρησκευτική εορτή, τους έδειξαν εικόνες και βίντεο και τραγούδησαν όλοι μαζί σχετικά τραγούδια και ψαλμούς.

Παράλληλα, κατασκεύασαν όλοι μαζί διάφορα επίκαιρα έργα όπως την κυρά-Σαρακοστή (ημερολόγιο για να μετράμε τις εβδομάδες από την Καθαρά Δευτέρα μέχρι τη Μεγάλη Εβδομάδα, καθώς η κυρά-Σαρακοστή έχει 7 πόδια, ένα για κάθε εβδομάδα της περιόδου της Σαρακοστής), κλαδιά αμυγδαλιάς (χαρακτηριστικό φυτό της εποχής που διανύουμε), πασχαλινά αυγά, όμορφες λαμπάδες κ.α.

Οι μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας εύχονται σε όλο τον κόσμο “ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ” με υγεία και χαρά!