Γενικά Έργα

Έθιμα & Παραδόσεις του Μαρτίου

Οι μαθητές στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικής αναβίωσαν το έθιμο των “Χελιδονισμάτων” και του Καλωσορίσματος της Άνοιξης μαθαίνοντας και τραγουδώντας τα παραδοσιακά Κάλαντα του Μάρτη. Συνόδευσαν το τραγούδι τους κατασκευάζοντας ένα ομοίωμα χελιδόνας που έχει το ρόλο μουσικού οργάνου. Ενώ οι μαθητές τραγουδούν τα κάλαντα, κουνάνε ρυθμικά τη χελιδόνα για να συνοδεύουν το τραγούδι τους με τους ήχους των κουδουνιών.

Στη συνέχεια, στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής, έχοντας σαν αφορμή το τραγούδι από τη θεατρική παράσταση “Όρνιθες” έφτιαξαν μάσκες πουλιών. Φόρεσαν τις μάσκες τους και τραγούδησαν όλοι μαζί:”Να ‘χεις φτερά είναι απ’ όλα πιο καλό και πιο ωραίο!”.

Τα κάλαντα της Άνοιξης
«Χελιδόνα έρχεται απ’ τη Μαύρη Θάλασσα θάλασσαν επέρασε, έκατσε και λάλησε. Μωρ’ καλή νοικοκυρά, έμπα έβγα στο κελάρι, φέρε αυγά σαρακοστιά και σχοινιά πεντηκοστά για να δέσουμε τον Μάρτη και τον Τσιλιμπουρδάκη κι αν δεν έχετε αυγά, παίρνουμε την κλωσσαριά να γεννάει, να κλωσάει και να σέρνει τα πουλιά».