Επισκέψεις

Ζωντανή Διαδικτυακή Επίσκεψη

Την Πέμπτη 4/2/2021 πραγματοποιήθηκε ζωντανή διαδικτυακή επίσκεψη του σχολείου μας στον χώρο του “ΑΡΧΕΛΩΝ”, του συλλόγου για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας.

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν μέσα από την κάμερα της υπεύθυνης του κέντρου στις εγκαταστάσεις που φιλοξενούν τραυματισμένες χελώνες τις οποίες φροντίζει ο ΑΡΧΕΛΩΝ μέχρι την πλήρη ίαση και την απελευθέρωσή τους.

Επίσης ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που διατρέχουν οι θαλάσσιες χελώνες και τι μπορούμε να κάνουμε για να περιορίσουμε τους τραυματισμούς που προκαλούνται όπως επίσης και τι πρέπει να κάνουμε αν εντοπίσουμε κάποια τραυματισμένη χελώνα ή κατ’ επέκταση οποιοδήποτε άλλο άγριο ζώο στη φύση.

Η εμπειρία ήταν μοναδική και ευχαριστούμε θερμά το σύλλογο ΑΡΧΕΛΩΝ για τις πληροφορίες και τις εικόνες που μας μετέδωσε και ευχόμαστε καλή συνέχεια στο έργο του για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας.